bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 stycznia 2015
  • wyświetleń: 1767

Oświadczenie Klubu Radnych PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywają rozczarowania po wczorajszej sesji Rady Miejskiej, podczas której odrzucono projekt umożliwiający powrót do starych zasad wyboru Rad Osiedli. Klub PiS-u wydał oświadczenie w tej sprawie.

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości - 18.11.2014
Radni PiS-u podczas powyborczej konferencji prasowej · fot.


Oświadczenie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości:

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości oświadcza, że wynik głosowania nad projektem uchwały o konsultacjach społecznych w sprawie zmiany trybu wyborów członków Rad Osiedli jest lekceważeniem głosu kilkuset członków Rad Osiedli oraz wielu mieszkańców Bielska-Białej, którzy nie zgadzają się z narzucanymi im nowymi zasadami głosowania.

Klub Radnych PiS, wychodząc naprzeciw licznym głosom mieszkańców Bielska-Białej, przygotował projekt uchwały zmierzający docelowo do przywrócenia starych zasad wyborów do Rad Osiedli, który miał zostać poddany pełnym konsultacjom społecznym przed jego ostatecznym wprowadzeniem w życie.

Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności, w dniu 21 stycznia odbyła się dyskusja nad tym projektem. Brało w niej udział 24 przewodniczących Rad Osiedli (na 29 wybranych), którzy w drodze głosowania wyrazili swoją opinię na temat uchwały: 20 wyraziło poparcie a 4 wstrzymało się od głosu.

Za powróceniem do wcześniejszego trybu głosowania przemawia wiele argumentów, m.in. :
- nowe wybory wprowadzają niepotrzebne obciążenia dla budżetu miasta rzędu 200-300 tysięcy zł (powołanie komisji wyborczych, przygotowanie lokali wyborczych, wydruk kart do głosowania, koszty kampanii informacyjnej itp.),
- wg nowych zasad działacze Rad Osiedli zostają zmuszeni do prowadzenia kampanii wyborczej, sfinansowania jej z własnych środków. Warto zaznaczyć, że praca w Radach Osiedlowych jest pracą społeczną nie wiążącą się nawet ze zwrotem kosztów tej działalności czy otrzymywaniem diet,
- 3% próg wyborczy stwarza zagrożenie, że z powodu niskiej frekwencji wiele Rad Osiedli przestanie działać.

Mimo pozytywnej opinii Rad Osiedli i mimo wysuwanym przez nasz Klub argumentom, wniosek PiS został odrzucony w głosowaniu przez wszystkich radych koalicji PO i KWW Jacka Krywulta oraz jednego radnego KWW Niezależni BB.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA